Jaderné elektrárny a klima PDF Tisk Email

Vysočina – Agronom zemědělského podniku Agro Mohelno Josef Řezanina je ve své profesi den co den konfrontovaný s následky sucha. Je přesvědčený, že v tomto směru hospodaření této části Vysočiny škodí blízkost dukovanské elektrárny i vojenského letiště. A taky mimoděk pozoruje, jak se mění vztah lidí z venkova k zemědělství. „Jsou k nám čím dál ostřejší,“ říká.

Celý článek...
 
Nové reaktory PDF Tisk Email

Záměr vlády postavit nové reaktory neohrožuje jen otázka financování. Podle experta na energetiku narazí plán na odpor Německa a Rakouska

Stát a ČEZ budou v dubnu zvažovat možnosti, jak financovat výstavbu nových jaderných elektráren. Projekt ale může zhatit i odpor našich sousedů, říká konzultant v energetice Jiří Gavor.

Jednou z možností, jak nové reaktory financovat, je rozdělit firmu na dvě části, přičemž byznys s klasickými a jadernými elektrárnami by plně vlastnil stát. Druhou částí by byla hlavně energetika nová - z obnovitelných zdrojů.

Podle Gavora se ale ještě rozhoří spor o to, kam začlenit výnosný byznys distribuce elektřiny.

Elektrárenskou Skupinu ČEZ a stát čeká v následujících týdnech rozhodování, jak financovat nové české jaderné reaktory. To může vyústit v rozdělení firmy po vzoru německých energetik na dvě části, přičemž původní byznys s klasickými a jadernými elektrárnami by plně vlastnil stát.

Jiří Gavor, který sleduje evropský energetický trh a radí klientům, včetně například ČEZ nebo RWE, si myslí, že i když stát vyřeší financování stavby, může projekt

Celý článek...
 
Reaktory k nezaplacení PDF Tisk Email

Chceme stavět jaderné bloky za 250 miliard až 400 miliard korun, i když

plynové elektrárny vycházejí desetkrát levněji. Navíc je lze schválit a

postavit za pět let namísto dvaceti

Některá témata jsou v české energetice tabu. Na oficiální úrovni není

zájem či odvaha hovořit o alternativách k jádru.Různé scénáře státní

energetické koncepce se zpravidla liší pouze v tom, kolik nových

reaktorů a kdy uvedeme do provozu. My v týdeníku Euro rádi říkáme věci

na rovinu, a proto si i zde položme kacířskou otázku:Nešlo by postupovat

jinak?

Celý článek...
 
Jádro českých problémů s jádrem PDF Tisk Email

Se začátkem roku 2018 se společnost ČEZ rozhodla bilancovat loňské výsledky své jaderné energetiky. Pochlubila se především Temelínem, kde za rok 2017 vyrobili 16,5 terawatthodiny elektřiny. To je úctyhodný historický rekord. Firma také neopomněla připomenout celkový nárůst jaderné výroby proti roku 2016. Management také zmínil, že letos by se mělo rozhodnout o dostavbě druhé jaderné elektrárny v Dukovanech. Zní to všechno jako pohádka, ale realita a kontext jsou výrazně odlišné. O případné dostavbě jaderných bloků se nyní ani za rok určitě rozhodovat nebude. Maximálně se dá mluvit o spuštění přípravných procesů. To znamená, že stavební povolení nebude mít česká vláda na stole dříve než někdy mezi roky 2025 a 2030. Navíc je vzhledem k vývoji ve světové energetice velkou otázkou, zda to všechno vůbec nastane a zda se vůbec kdy bude skutečně hrát o stavební povolení pro bloky, o nichž dnes ČEZ a vláda mluví.

Celý článek...
 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 1 z 91