Co dělat? PDF Tisk Email

Pouhých čtrnáct dní od početných protestů hnutí Extinction Rebellion v ulicích Londýna vyslyšel britský parlament jeden z požadavků neposlušných občanů, okupujících ulice města. Na návrh předsedy opoziční Labour party Jeremyho Corbyna poslankyně a poslanci vyhlásili na území Spojeného království stav „ekologické a klimatické nouze“ a dodali tak novou naléhavost úsilí o snižování emisí skleníkových plynů a záchranu naší civilizace před hrozícím ekologickým kolapsem.

 

Celý článek...
 
Jaderné elektrárny a klima PDF Tisk Email

Vysočina – Agronom zemědělského podniku Agro Mohelno Josef Řezanina je ve své profesi den co den konfrontovaný s následky sucha. Je přesvědčený, že v tomto směru hospodaření této části Vysočiny škodí blízkost dukovanské elektrárny i vojenského letiště. A taky mimoděk pozoruje, jak se mění vztah lidí z venkova k zemědělství. „Jsou k nám čím dál ostřejší,“ říká.

Celý článek...
 
Nové reaktory PDF Tisk Email

Záměr vlády postavit nové reaktory neohrožuje jen otázka financování. Podle experta na energetiku narazí plán na odpor Německa a Rakouska

Stát a ČEZ budou v dubnu zvažovat možnosti, jak financovat výstavbu nových jaderných elektráren. Projekt ale může zhatit i odpor našich sousedů, říká konzultant v energetice Jiří Gavor.

Jednou z možností, jak nové reaktory financovat, je rozdělit firmu na dvě části, přičemž byznys s klasickými a jadernými elektrárnami by plně vlastnil stát. Druhou částí by byla hlavně energetika nová - z obnovitelných zdrojů.

Podle Gavora se ale ještě rozhoří spor o to, kam začlenit výnosný byznys distribuce elektřiny.

Elektrárenskou Skupinu ČEZ a stát čeká v následujících týdnech rozhodování, jak financovat nové české jaderné reaktory. To může vyústit v rozdělení firmy po vzoru německých energetik na dvě části, přičemž původní byznys s klasickými a jadernými elektrárnami by plně vlastnil stát.

Jiří Gavor, který sleduje evropský energetický trh a radí klientům, včetně například ČEZ nebo RWE, si myslí, že i když stát vyřeší financování stavby, může projekt

Celý článek...
 
Reaktory k nezaplacení PDF Tisk Email

Chceme stavět jaderné bloky za 250 miliard až 400 miliard korun, i když

plynové elektrárny vycházejí desetkrát levněji. Navíc je lze schválit a

postavit za pět let namísto dvaceti

Některá témata jsou v české energetice tabu. Na oficiální úrovni není

zájem či odvaha hovořit o alternativách k jádru.Různé scénáře státní

energetické koncepce se zpravidla liší pouze v tom, kolik nových

reaktorů a kdy uvedeme do provozu. My v týdeníku Euro rádi říkáme věci

na rovinu, a proto si i zde položme kacířskou otázku:Nešlo by postupovat

jinak?

Celý článek...
 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 1 z 91