Co nás čeká. PDF Tisk Email

Mezinárodní vědecká platforma IPBES zveřejnila dosud nejobsáhlejší zprávu o vymírání živočišných a rostlinných druhů. Je to velmi nepříjemné čtení. Když nic nezměníme, čeká nás špatná budoucnost, ale ani nezbytná změna není lákavá.

Celý článek...
 
Otevřený dopis proti věcnému záměru nového stavebního zákona PDF Tisk Email

Vážený pane předsedo vlády, vážení členové vlády, obracíme se na Vás s tímto otevřeným dopisem ohledně věcného záměru nového stavebního zákona, který pro Českou republiku připravuje Hospodářská komora ČR.

Na podzim roku 2018 uzavřelo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jménem České republiky s Hospodářskou komorou ČR dohodu o tom, že návrh nového stavebního zákona připraví Hospodářská komora ČR. Dohoda byla formálně nazvána jako „Memorandum o spolupráci na projektu rekodifikace veřejného stavebního práva České republiky“. Její podstatou je závazek Hospodářské komory ČR připravit pro MMR návrh nového stavebního zákona (včetně jeho paragrafovaného znění) a odpovídající závazek MMR tuto legislativní subdodávku přijmout, poskytnout komoře „maximální možnou potřebnou podporu a součinnost“ a učinit „maximum pro rychlý postup v legislativním procesu“.

Celý článek...
 
Vstupujeme do temného věku PDF Tisk Email

Přežije civilizace globální oteplení? Přední světový klimatolog Hans Joachim Schellnhuber z Postupimského ústavu pro výzkum dopadů klimatických změn tomu moc nevěří. „Vše, co teď bereme jako samozřejmost – svobodu slova, život v míru, rozsvícení lampy po stisknutí vypínače, bezpečí –, to všechno bude minulostí,“ varuje. Naději vidí leda v probuzení mladé generace a v dramatickém zlevnění energie z obnovitelných zdrojů.

 

* Loni v prosinci jste na klimatickém summitu v Katovicích řekl, že působíte v klimatologii 25 let, ale nikdy jste se nebál budoucnosti víc než nyní. Proč?

 

Klimatický systém je divoká šelma, a pokud ji rozzlobíte, zareaguje jako tygr, nepředvídatelně a divoce. Doporučoval bych chovat se k tomuto divokému zvířeti velmi opatrně, což ale neděláme. Po několika letech stagnace způsobené zpomalením světové ekonomiky globální emise skleníkových plynů opět rostou. Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší dosáhly asi 412 ppm, což výrazně překonává vše, co planeta zažila během posledních několika milionů let. U nás ve výzkumném ústavu máme jedny z nejlepších počítačových simulací na světě, díky nimž dokážeme rekonstruovat klima třeba 50 nebo 100 milionů roků zpět do minulosti. A vidíme, že nynější oteplování je stokrát rychlejší než kdykoli během této doby. Zároveň zřejmě planeta brzy dosáhne klimatických „bodů zvratu“, což je pojem, který jsem do globální debaty vnesl já. Jde například o roztání ledovců v Grónsku nebo částí Západoantarktického ledového příkrovu, známky možné destabilizace vidíme i ve východní Antarktidě. Hladina moře kvůli tání ledu vzroste o dva až tři metry, což už nepůjde napravit. Získáváme stále víc důkazů, že tento proces již začal.

 

Celý článek...
 
Hurikán Harvey nám dává nahlédnout do budoucnosti. PDF Tisk Email

Spojené státy si roku 2016 zvolily prezidenta, který se domnívá, že lidmi způsobené globální oteplování je hoax. Byl to přitom nejteplejší rok v zaznamenaných dějinách, během něhož Spojené státy postihlo množství klimatických pohrom. A přesto se veškerý prostor, který klimatu dohromady za celý rok věnovaly čtyři největší televizní stanice ABC, CBS, NBC a Fox News, rovnal padesáti minutám. Největší hrozba, jíž v současnosti čelíme, otázka, jež určí podobu naší budoucnosti, je nám odklízena z očí.

Celý článek...
 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 1 z 22