Hurikán Harvey nám dává nahlédnout do budoucnosti. PDF Tisk Email

Spojené státy si roku 2016 zvolily prezidenta, který se domnívá, že lidmi způsobené globální oteplování je hoax. Byl to přitom nejteplejší rok v zaznamenaných dějinách, během něhož Spojené státy postihlo množství klimatických pohrom. A přesto se veškerý prostor, který klimatu dohromady za celý rok věnovaly čtyři největší televizní stanice ABC, CBS, NBC a Fox News, rovnal padesáti minutám. Největší hrozba, jíž v současnosti čelíme, otázka, jež určí podobu naší budoucnosti, je nám odklízena z očí.

Celý článek...
 
Zachytávání a ukládání CO 2 PDF Tisk Email

Cesta ke zmírnění změny klimatu - metoda CCS (CO2 Capture and Storage -zachytávání a ukládání CO2) v našich podmínkách může přispět ke snížení emisí oxidu uhličitého v atmosféře a zmírnění globální změny klimatu. Během posledních 250 let se množství CO2 vypouštěné do atmosféry neustále zvyšovalo, především v důsledku rostoucího spalování uhlí, ropy a plynu v elektrárnách, teplárnách, v nejrůznějších továrnách nebo na silnicích a železnicích. Přibližně polovinu tohoto nadbytku CO2 vstřebala vegetace nebo se rozpustil v oceánech. Zbytek se nahromadil v atmosféře a zvyšuje skleníkový efekt: zadržuje část slunečního záření odraženého od zemského povrchu, a tím přispívá k nežádoucí změně klimatu. Většina vědců se shoduje, že je třeba co nejrychleji zastavit další růst množství CO2 v atmosféře, jinak to bude mít pro Zemi a její obyvatele katastrofální následky.

Celý článek...
 
I státní byznys je přece byznys PDF Tisk Email

Valná většina právníků v pravidelné anketě LN vítá, že ČEZ nemusí poskytovat informace občanům. Ozývá se však i odpor, podle něhož je polostátní firma zlatý důl pro politiky a stát ji ovládá. Proto je třeba do ní vidět. Silné emoce vyvolal verdikt čtvrtého senátu Ústavního soudu z předminulého týdne, podle něhož polostátní energetický gigant ČEZ nepodléhá zákonu o svobodném přístupu k informacím. „ČEZ je obchodní společností. Nehospodaří s žádnými veřejnými prostředky, nevykonává žádná veřejnoprávní oprávnění. Není orgánem veřejné moci,“ uvedl předseda soudu Pavel Rychetský, autor rozhodnutí.

Celý článek...
 
Další Pyrrhovo vítězství společnosti ČEZ PDF Tisk Email

Ústavní soud překvapivě uzavřel občanům přístup k informacím o státních firmách. Právo občanů na svobodný přístup k informacím se nevztahuje na největší tuzemskou společnost ČEZ. Ústavní soud rozhodoval o žádosti několika občanských spolků, aby státní energetický gigant zveřejnil, jak kvalitní a bezpečné je palivo, používané v Jaderné elektrárně Temelín. A soudci rozhodli, že firma to zveřejňovat nemusí. I když ji ze sedmdesáti procent ovládá stát, menšinu akcií drží soukromé subjekty a jejich obchodní zájmy je nutné chránit. Rozhodnutí Ústavního soudu se podle názoru mnoha právníků stává precedentem pro další více než tisícovku státních a obecních firem se soukromou účastí. Už se od nich nemusíme dozvědět ani to, kolik zaplatili za veřejnou zakázku, třeba obnovu parku, nebo nákup aut či výplatu odměn.

Celý článek...
 
«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

Strana 1 z 21