Další Pyrrhovo vítězství společnosti ČEZ PDF Tisk Email

Ústavní soud zároveň ale jedním dechem dodal, že se problém, který svým výrokem vytváří, dá jednoduše napravit. Zákonem, který přesně řekne, co je to veřejná instituce, která je podle zákona povinna poskytovat informace. A do toho seznamu může být zahrnut i ČEZ. Potíž je ovšem v tom, že poslanci i senátoři dělali v minulosti hodně pro to, aby se občané dozvěděli o fungování státních společností a především ČEZ co nejméně.

 

Udělejme v tom pořádek. Ve většině zemí Evropské unie dávají zákony pod veřejnou kontrolu ty firmy, v nichž mají stát, kraje nebo obce „podstatný vliv“. Někde jde o většinový akciový

podíl, jinde třeba o menšinový, který ale dokáže blokovat důležité návrhy většiny. Řada evropských soudů a například i český Nejvyšší správní soud k tomu však říkají, že pouhý majetkový podíl státu nemůže být rozhodujícím měřítkem toho, kdy firma informace musí poskytnout a kdy už nemusí. A tyto soudy většinou přisuzují občanům právo na informaci o téměř každé firmě, v níž má stát jakoukoli účast – přičemž výjimku tvoří utajované informace, třeba o zbrojní výrobě.

Český Ústavní soud svým čerstvým verdiktem v podstatě navrhl vymezit novým speciálním zákonem, které státní nebo komunální instituce budou muset podávat informace, když si občan o ně požádá. Dal tedy tvorbu měřítka do ruky poslancům, a v tom je možná zakopaný pes. Je před volbami a nový zákon zpřehledňující právo veřejnosti na informace už letos nikdo nestihne vypracovat a protáhnout schvalovacím řízením. Navíc v minulých deseti letech rozhodovali poslanci a senátoři o právu občanů vidět do hospodaření ČEZ a vždy rozhodli proti otevřenosti. Důvody byly různé, většinou se zákonodárci odvolávali na strategický význam firmy. ČEZ nemohou kontrolovat inspektoři Nejvyššího kontrolního úřadu, ČEZ je vyjmut z registru, v němž mají zveřejňovat své smlouvy státní podniky.

ČEZ byl vždy politiky chráněnou firmou a je otázkou, zda budoucí poslanci změní tento zvyk. Pokud ne, budou mít pravdu kritici rozhodnutí Ústavního soudu. Na další léta bude občanům uzavřen přístup k informacím o kvalitě jaderného paliva, ale také o tom, proč a jaké zakázky dostaly státem majetkově kontrolované či ovlivňované firmy, jaké kontrakty uzavřely nebo třeba jaké odměny berou jejich šéfové. A řada stoprocentně státních firem se může do tohoto vysněného nekontrolovatelného stavu dostat drobnou transakcí: prodá jednu jedinou akcii přátelsky nakloněnému soukromníkovi. X WWW. RESPEKT. CZ/AUDIO

24.7.2017    Respekt        JAROSLAV SPURNÝ